مشکلات پوست صورت

.با معرفی انواع مشکلات پوست صورت و روش های درمانی هر کدام از آنها در خدمت شما هستیم.

همانطور که میدانید پوست صورت یکی از مهمترین بخش های  چهره محسوب می شود که علاوه بر ایفای نقش  حفاظتی، نقش مهمی در زیبایی ظاهری فرد نیز خواهد داشت و از آنجایی که پوست به طور مداوم در تماس مستقیم با عوامل بیرونی قرار دارد، ممکن است دچار مشکلات فراوانی مانند آکنه، جوش های سرسیاه و سفید، خشکی پوست، لک های پوستی و حساسیت شود. البته برخی از این مشکلات نیز   به دلیل عوامل ژنتیکی و هورمونی و سبک زندگی رخ میدهند.  اما مهم این است که بتوان هر یک از این مشکلات پوستی را با یک روش مناسب درمان نمود. بنابراین استفاده از روش های درمانی موثر و همچنین انتخاب محصولات مراقبتی مناسب می تواند در بهبود و کنترل  مسائل پوستی موثر باشند.

انواع مشکلات پوست صورت

انواع مشکلات پوست صورت

مشکلات و آسیب‌های پوستی انواع بسیاری دارند و دامنه وسیعی را از مشکلات جزئی تا شرایط پیچیده و مزمن در برمی‌گیرند. ما در این مطلب سعی نمودیم به شایع ترین مشکلات پوستی اشاره نماییم.

جوش صورت

جوش‌ها معمولاً به دلیل مسدود شدن منافذ پوست توسط سلول‌های مرده، چربی اضافه یا سبوم، باکتری و عوامل دیگر ایجاد می‌شوند و اگر بخواهیم برای آنها دسته بندی در نظر بگیریم باید بگوییم که جوش ها در حالت کلی به دو نوع عفونی و غیر عفونی تقسیم میشوند.

دسته اول جوش های غیر عفونی هستند که اغلب با علائم شدیدی همراه نیستند و جوش های سرسیاه و سرسفید در این دسته قرار میگیرند.

دسته دوم جوش های عفونی هستند که در بیشتر موارد با خارش، سوزش، التهاب و قرمزی همراه خواهند بود  و جوش های پاپول، آکنه، جوش های چرکی و… در این دسته قرار دارند که در ادامه علائم هر کدام از جوش ها را به طور کامل بیان خواهیم نمود.

جوش های سر سفید

همانطور که گفته شد جوش‌های سرسفید یک نوع جوش غیرعفونی هستند. این جوش ها به شکل نفاط سفید یا زرد رنگ روی پوست نمایان میشوند و بیشتر در نواحی پیشانی، بینی و چانه قابل مشاهده خواهند بود.

جوش‌های سرسفید ممکن است تکی یا به صورت گروهی (تجمعی) ظاهر شوند و گاهی همراه با جوش‌های سرسیاه در یک ناحیه قرار گیرند. این جوش‌ ها عموماً با فشار دادن به آنها می‌توانند تخلیه شوند، اما از نظر متخصصان پوست، انجام این کار با بافت های زیرین پوست آسیب وارد میکند.

درمان جوش‌های سرسفید معمولاً توسط استفاده از محصولات ضد جوش، پاکسازی منظم صورت و  استفاده از ماسک‌های طبیعی انجام میشود. همچنین برای درمان چنین جوش هایی میتوان از درمان هایی مانند پلاژن تراپی استفاده نمود.

پلاژن تراپی یک روش درمانی است که از طریق امواج رادیویی و روش‌های پاکسازی پوست، لایه برداری، تزریق و اکسیژن رسانی پوست را انجام  میدهد و برای درمان جوش، سوختگی، زخم‌های عمیق، بیماری‌های پوستی و زخم‌های مزمن استفاده می‌شود.

جوش های سر سیاه

جوش‌های سرسیاه  معمولاً به صورت نقاط سیاه یا قهوه‌ای در نواحی مختلف صورت از جمله  پیشانی، گونه، بینی و چانه نمایان میشوند و عواملی مانند استفاده از مواد آرایشی چرب، عدم پاکسازی منظم پوست و ترشح بیش از حد چربی پوست  می‌تواند باعث افزایش این نوع جوش‌ها شود.

درمان جوش‌های سرسیاه نیز شامل استفاده از محصولات ضد جوش، از بین بردن چربی‌های اضافی پوست، پاکسازی منظم پوست، استفاده از ماسک‌های طبیعی مثل ماسک خاک رس و درمان با کربن فعال می باشد.

جوش‌های ندولار یا ندول‌ها

این نوع جوش‌ها به دلیل التهاب شدید پوست و تجمع باکتری پروپیونی ایجاد شده و ظاهر آنها به صورت یک بافت قرمز رنگ بر روی پوست دیده می‌شود. این مشکل معمولاً با استفاده از آنتی‌بیوتیک درمان خواهد شد. اما اگر این مشکل حاد باشد، باید پزشک مشکل را به طور کامل بررسی نماید.

جوش‌های پاپول

پاپول‌ها یکی از انواع جوش‌هایی هستند که برجستگی‌ های کوچک قرمز رنگ روی پوست ایجاد میکنند. این برجستگی ها به دلیل  بسته شدن منافذ پوست با چربی یا سلول‌های مرده به وجود می آیند و برای درمان آن باید از محصولات طبیعی ضد باکتریال استفاده نمود.

کیست های پوستی

کیست‌ها از ندول ها عمیق‌تر بوده و به‌صورت برجستگی‌های سفید یا قرمزرنگ در پوست ظاهر می‌شوند که در اثر عفونت ایجاد می‌گردند. این نوع از جوش‌ها اغلب به اسکار تبدیل می‌شوند و نیاز به درمان‌های تخصصی دارند. بنابراین، فقط در مراکز معتبر پزشکی و توسط پزشکان متخصص می‌توان این مشکل را به صورت مؤثر درمان کرد. درمان‌های خانگی و غیرحرفه‌ای برای این نوع جوش‌ها مناسب نیست و ممکن است به آسیب‌های بیشتری منجر شود. در صورت مشاهده چنین ضایعاتی بر روی پوست، حتما باید با پزشک متخصص مشورت گرفت تا بتوان بهترین روش درمانی را در پیش گرفت.

جوش‌های چرکی

این نوع جوش‌ها دارای مرکز سفید رنگ هستند، اما با تماس با باکتری‌ها و التهاب پوست، بافت قرمز رنگی آنها را احاطه می‌کند. این جوش‌ها معمولاً بزرگتر و دردناک‌تر از جوش‌های ساده بوده و توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از عدم گسترش باکتری به هیچ وجه آن‌ها را فشار ندهید و تنها از پمادهای ضد التهاب استفاده نمایید.

توجه داشته باشید که جوش های چرکی و بسیاری از جوش های دیگر  را میتوان به کمک کربن تراپی درمان نمود.

کربن تراپی یک روش درمانی است که متخصصان پوست و زیبایی برای بهبود پوست و درمان مشکلات پوستی مختلف  از آن استفاده میکنند. در این روش از کربن فعال استفاده میشود که این کربن به پوست اعمال شده و سپس با استفاده از لیزر یا نور متراکم، کربن از بین می‌رود که این کار در نهایت باعث تجدید سلول‌های پوستی و بهبود بافت پوست خواهد شد.

در واقع کربن تراپی می‌تواند به عنوان یک روش درمانی برای مشکلات پوستی مانند جوش، جای جوش، لک‌های پوستی و ترک‌های پوست استفاده شود.

لک های پوستی

یکی از مشکلات پوست صورت لک های پوستی هستند که ممکن است به دلیل عوامل گوناگون ایجاد شوند و ظاهر  پوست را تحت تاثیر قرار دهند. این لک‌ها به صورت پراکنده یا به صورت تجمعی بر روی پوست صورت ظاهر می‌شوند و می‌توانند باعث افزایش  ناهنجاری‌های ظاهری پوست گردند. این لک ها انواع مختلفی دارند که از مهم ترین آنها میتوان به موارد زیر اشاره نمود.

کک و مک (Freckles)

کک و مک‌ها یکی از شایع ترین نوع لک‌های پوستی هستند که در افراد با نژادهای مختلف و رنگ پوست متفاوت، به‌ویژه پوست روشن، دیده می‌شوند. این لک‌ها   اندازه‌ای بین یک تا دو میلیمتر دارند و می‌توانند به رنگ‌های مختلفی برروی پوست ظاهر شوند.

کک و مک ها در حالت کلی دارای دو نوع اپیلایز و لنیتایز هستند که نوع اول به دلیل  آفتاب سوختگی ایجاد میشود و نوع دوم مربوط به افزایش سن و پیری پوست است که هر دو نوع این لک ها را میتوان به کمک پلاژن تراپی به طور موثری درمان نمود.

لک بارداری (Melasma)

لک بارداری در واقع لک‌ های تیره‌ و نسبتا بزرگی هستند که معمولا در طول دوره بارداری در صورت و بدن خانم ها ظاهر میشود. این لک‌ها معمولا به دلیل افزایش سطح هورمون‌های بارداری، به ویژه استروژن، در بدن زنان بروز می‌کنند و اغلب چند ماه پس از زایمان از بین میروند. اما اگر این لک ها به طور عادی برطرف نشوند، میتوان به کمک پلاژن تراپی آنها را درمان نمود.

پیسی(VITILIGO)

پیسی یک بیماری ژنتیکی یا وراثتی است که در انواع مختلف و در هر سنی ممکن است ظاهر شوند. این مشکل پوستی باعث ایجاد لکه‌هایی با رنگ کاملا روشن‌ تر از رنگ پوست در تمام بدن می‌شود و سرعت گسترش آن بسیار بالا است. این نوع از لک ها که به عنوان یک بیماری پوستی نیز شناخته میشوند، هیچ راهکار خانگی مفیدی نداشته و تنها باید توسط پزشک متخصص بررسی شوند.

خشکی پوست

هر فردی ممکن است در طول عمر خود با خشکی پوست روبرو شود، اما در افراد میانسال، افرادی با مشکلات ژنتیکی، کم آبی بدن و مشکلات پزشکی خاص رو به رو هستند این مشکل شایع‌ تر است. این وضعیت می‌تواند منجر به علائمی مانند پوسته‌ پوسته شدن، خارش و احساس کشش در پوست شود.

برای درمان خشکی پوست، اولین قدم استفاده از مرطوب کننده های مناسب برای پوست است. مرطوب کننده ها باعث حفظ رطوبت پوست می شوند و خشکی را کاهش می دهند. همچنین مصرف آب به میزان کافی، انجام ماساژ بر روی پوست با روغن های طبیعی، استفاده از صابون ها و محصولات آرایشی با فرمولاسیون مناسب برای پوست خشک می تواند به بهبود خشکی پوست کمک کند.

انواع مشکلات پوست صورت بیان شد و راهکارهای اساسی برای برطرف نمودن هرکدام از آنها نیز ارائه گردید. با این حال، ممکن است افراد با مشکلات پوستی دیگری نیز مواجه شده باشند که در این متن به آنها اشاره نشده است.

در صورتی که با هرگونه مشکل پوستی دیگری مواجه هستید، می‌توانید با مشاوران کلینیک ما  از طریق روش های ارتباطی سایت تماس بگیرید. آنها قادر خواهند بود تشخیص دقیق‌تری برای مشکلات پوست شما ارائه دهند و راهکارهای درمانی مناسب را پیشنهاد کنند.

کلینیک ما دارای مختصصان پوست و مو بوده که میتوانید از آنها برای برطرف نمودن مشکلات پوستی خود مشاوره بگیرید.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *